Moja nowa metoda na słowa

,,To, czego najbardziej nie lubisz, trzeba zaakceptować lub po prostu pokochać’’. Słowa te powiedziałam kiedyś do koleżanki na studiach, która nie przepadała za zajęciami z romantyzmu. Może to przez nerwowość naszego wykładowcy albo przez jego styl prowadzenia zajęć. Bo przecież nie uciekała przed Mickiewiczem czy Słowackim. Co to, to nie;)

Maksyma ta pomaga w każdej sytuacji, należy się z nią oswoić tak, jak z nowymi metodami poznawania słówek. W szkole podstawowej miałam wielu nauczycieli języka niemieckiego i może dlatego potrafię dziś określić swoje wymagania co do wyboru lektora dla siebie samej. I tak samo, jak wiele głów-wiele było sposobów nauki słówek. Do dziś pamiętam mojego nauczyciela Pana Władysława, który kazał nam stać na lekcji, dopóki nie podaliśmy niemieckiego odpowiednika polskiego wyrazu. To zmotywowało nas na tyle, że słownictwa uczyliśmy się w mig. Nikt nie chciał stać na baczność przez kilkanaście minut. Dziś z pewnością to niewyobrażalne, ale wracając do tamtego sposobu dziś wiem, że słówka, których nauczyłam się z Panem Władkiem, pamiętam bardzo dokładnie nie zastanawiając się nad ich pisownią i brzmieniem.

Obecnie w świecie techniki mamy różne możliwości, by korzystać ze słownictwa obcojęzycznego, a zwłaszcza jego nauki. W tej notatce chcę podkreślić swoje nastawienie do nauczania słówek moich uczniów. Po paru miesiącach, gdy zauważyłam, że tylko znikoma ilość uczy się ich samodzielnie, postanowiłam ich zmotywować niczym szpieg z krainy deszczowców (każde logowanie czy postępy swoich uczniów można sprawdzać na bieżąco).

Najpierw musiałam przekonać się na własnej skórze, czy to działa. A mowa o aplikacji Memrise, która niczym automat motywuje nas do nauki codziennej. Można pisać, czytać, słuchać wymowy i uczyć się tysiąca słówek gdziekolwiek i kiedykolwiek. Wersja bezpłatna nieogranicza nas w żaden sposób, wystarczy tylko chcieć i klikać.

W końcu do głosu doszedł mój zestaw Scarlet Solo Studio, który sprawiłam sobie na ostatnie urodziny. Mając doświadczenie w nagrywaniu dźwięku, pomagam uczniom usłyszeć poprawną wymowę rodzimego użytkownika języka i w jej powtarzaniu. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z moich kursów proszę się zalogować i kliknąć w ogólnodostępne kursy: https://www.memrise.com/group/399378/

Nikt nikogo do nikogo nie może zmusić, ani słowem, ani poprzez stanie na baczność. Ale zachęcić miłym głosem płynącym z głośnika lub efektami podświadomej nauki języka obcego, jak najbardziej. Już wielu moich uczniów skorzystało z tej możliwości.

Klikaj zatem i Ty!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *