Polski, krok po kroku poziom 1-KOMU polecam/nie polecam (doporučuji/nedoporučuji)

Kiedy zaczęłam uczyć języka polskiego Czechów, brakowało mi przede wszystkim materiałów edukacyjnych. Książek, ćwiczeń oraz pomocy dydaktycznych skierowanych właśnie do nauczania języka polskiego jako obcego. Dlatego też byłam bardzo wdzięczna i mile zaskoczona, gdy w 2018 roku trafiłam na serię Polski, krok po kroku. Od tego momentu zostałam fanem serii i ich metod nauki języka polskiego. O czym zaświadcza fakt, że początkujących uczę przede wszystkim korzystając z wydawnictwa Szkoły języka polskiego jako obcego Glossa.

Podręcznik Polski. Krok po kroku w Megaknihy.cz 

Podręcznik: Polski. Krok po kroku w e-polish.eu

Podręcznik jest zaplanowany tak, że można uczyć się samodzielnie lub lektorem. Z książką lub online z e-coursebookiem. Czyli uczeń sam decyduje, co mu najlepiej pasuje.

Jeżeli chcecie sami odkrywać język polski z Polskim, krok po kroku autorstwa Iwony Stempek, Anny Stelmach, Sylwii Dawidek oraz Anety Szymkiewicz, to nic trudnego. System online poprowadzi Was śmiało przez lekcje, zaproponuje dodatkowe ćwiczenia online oraz sprawdzi efekty pracy. Nie zabraknie słuchania, czytania, mówienia i pisania. Czyli podstawowych form nauki języka obcego.

Tematyka poziomu 1., czyli od A1 do A2 (zwłaszcza dla dorosłych): zwroty podstawowe, przedstawianie się, hobby, zakupy, jedzenie, rodzina, określanie czasu, w mieście, pogoda, samopoczucie, mieszkanie, plany na weekend, ubrania, wygląd zewnętrzny, u lekarza i wiele innych połączone są zawsze z odpowiednim słownictwem do każdej lekcji oraz gramatyką. W wersji online mamy do dyspozycji słówka, które możemy przetłumaczyć na przykład na język niemiecki, angielski czy hiszpański. Jedynym minusem dla moich uczniów jest to, że nie ma czeskiego lub słowackiego, ale one oczywiście nie są językami powszechnie używanymi w świecie. Choć każdy może sobie dopisać w wersji pdf swoje własne tłumaczenia.

„Rozkład jazdy” czyli spis treści umożliwia nam lektorom swobodne prowadzenie lekcji według własnego uznania, jeżeli w danej chwili chcę się nauczyć opowiadać o czymś w czasie przeszłym, to śmiało zaprowadzi nas to do lekcji 13 Gdzie byłaś Mami? Byłam w kinie. Wspólnie ze studentami z całego świata poznajemy zakątki Polski i zakamarki języka polskiego.

Ktoś może powiedzieć, że wszystko jest po polsku, tak owszem, ale to jest najlepsza metoda na poznanie dokładnie języka oraz naukę tylko i wyłącznie w danym języku obcym.

Dlatego ta książka jest odpowiednia do pracy z nauczycielem lub dla osób, które znają podstawowe zasady gramatyki na przykład języka czeskiego. Chociaż wydaje mi się, że również osoby bez dokładnej znajomości poradzą sobie intuicyjnie z praktyką gramatyczną. W razie czego są tabele gramatyczne online, w których można odnaleźć, jak dane słowo się wymawia i odmienia w różnych formach.

Co jest ogromnym plusem podręcznika to przede wszystkim ćwiczenia online oraz ich automatyczne sprawdzanie przez system. Ja jako lektor mogę również zadawać testy i sprawdzać ich wykonanie. Nawet w trakcie lekcji mam podgląd, więc mogę pomóc z pisownią, która tak często utrudnia życie moim uczniom z Czech.

Jak widać dla mnie jako osoby uczącej, ale także według opinii moich uczniów, jest to niezawodny podręcznik, by nauczyć się w sposób przyjazny i ciekawy podstaw języka do poziomu A2.

Jeżeli ktoś będzie miał niedosyt i będzie chciał wejść na kolejny poziom autorzy przygotowali również poziom 2.  Ale wcześniej proponuję, by usiąść i na spokojnie zapoznać się z zeszytem ćwiczeń. Jest tam dużo uzupełnień podręcznika, więc można dalej praktykować.

Choć nie jestem dilerem tych podręczników, w ciemno mogę polecić je prawie każdemu, z każdego zakątka świata. Przecież nie bez przyczyny niedawno padły serwery wersji online, tak wielu korzysta z tego, co się sprawdza w praktyce i pomaga obcokrajowcom w nauce języka polskiego. To nie oznacza, że nie można się teraz uczyć, wręcz przeciwnie, wszystko działa, i jak zapewniają autorzy niebawem wszystko wróci do normy.

Jak dla mnie 10/10! Polecam:)

cdn.


Když jsem začala učit polštinu Čechy, chyběly mi především výukové materiály. Knihy, pracovní sešity a učební pomůcky zaměřené na výuku polštiny jako cizího jazyka. Proto jsem byla velmi vděčná a příjemně překvapená, když jsem v roce 2018 narazila na sérii Polski, krok po kroku. Od té chvíle jsem se stala fanouškem učebnic a jejich metod výuky polštiny. O tom svědčí i fakt, že učím především začátečníky s využitím materiálů nakladatelství Glossa Polish as a Foreign Language School.

Učebnice: Polski. Krok po kroku v Megaknihy.cz 

Učebnice: Polski. Krok po kroku v e-polish.eu

Učebnice je koncipována tak, abyste se mohli učit sami nebo s lektorem. S knihou nebo online s e-kurzem. To znamená, že student se sám rozhodne, co mu nejlépe vyhovuje.

Pokud se chcete sami naučit polsky s knihou Polski, krok po kroku 1 od Iwony Stempek, Anny Stelmach, Sylwii Dawidek a Anety Szymkiewicz, není to nic těžkého. Online systém vás s jistotou provede lekcemi, navrhne další online cvičení a zkontroluje výsledky vaší práce. Nebude chybět poslech, čtení, mluvení a psaní. Tedy základní formy výuky cizího jazyka.

Témata první podle knížky úrovně, tj. od A1 do A2 (zejména pro dospělé): základní fráze, představení se, koníčky, nakupování, jídlo, rodina, určování času, ve městě, počasí, nálada, byt, plány na víkend, oblečení, vzhled, u lékaře a mnoho dalších jsou vždy kombinovány s vhodnou slovní zásobou pro každou lekci a gramatikou. V online verzi máme slovní zásobu, kterou můžeme přeložit například do němčiny, angličtiny nebo španělštiny. Jedinou nevýhodou pro mé studenty je, že zde není čeština nebo slovenština, ale to jsou samozřejmě jazyky, kterými se ve světě příliš nemluví. Přestože si každý může do verze pdf přidat vlastní překlady.

“Rozvrh hodin” neboli obsah nám učitelům umožňuje vést výuku tak, jak uznáme za vhodné: pokud se v danou chvíli chci naučit mluvit o něčem v minulém čase, směle nás zavede do 13. lekce Kde jsi byla, mami? Byla jsem v kině. Společně se studenty z celého světa poznáváme zákoutí Polska a zákoutí polského jazyka.

Někdo může říci, že vše je v polštině, ano, je to tak, ale je to nejlepší způsob, jak se důkladně seznámit s jazykem a učit se pouze v cizím jazyce.

Proto je tato kniha vhodná pro práci s učitelem nebo pro lidi, kteří znají základní pravidla gramatiky např. češtiny. I když se mi zdá, že i lidé bez exaktních znalostí si s gramatickou praxí poradí intuitivně. Když už, tak existují online gramatické tabulky, kde najdete, jak se slovo vyslovuje a časuje v různých tvarech.

Obrovskou výhodou učebnice jsou především online cvičení a jejich automatická kontrola systémem. Já jako učitel mohu zadávat testy a kontrolovat jejich vyplnění. I během hodiny mám náhled, takže mohu pomoci s pravopisem, který mým českým studentům často ztěžuje život.

Jak vidíte, pro mě jako učitele, ale i podle ohlasů mých studentů, je to spolehlivá učebnice, která vám přátelským a zajímavým způsobem pomůže naučit se základy jazyka až do úrovně A2.

Pokud by někdo chtěl víc, tak může přejít na další úroveň, autoři totiž připravili i úroveň 2. Předtím však doporučuji sednout si na příklad na lavičce a cvičebnici si v klidu přečíst. V ní je spousta dodatečných úkolů, takže si můžete procvičovat.

 

Ačkoli nejsem obchodníkem s těmito učebnicemi, mohu je slepě doporučit téměř komukoli z jakéhokoli koutu světa. Koneckonců existuje důvod, proč servery online verze nedávno spadly, co znamená, že je nás spousta, kteří používáme to, co funguje v praxi a pomáhá cizincům naučit se polsky. To neznamená, že se nyní na www.e-polish.com   nemůžete učit, naopak, vše funguje, a jak nás autoři ujišťují, vše se brzy vrátí do normálu.

Za mě 10/10! Doporučuji:)

cdn.