„Polština nejen pro samouky” – KOMU polecam/nie polecam (doporučuji/nedoporučuji)

Ja jako lektor mam nieco mieszane uczucia co do podręcznika „Polština nejen pro samouky” czyli Język polski nie tylko dla samouków. Tylko proszę pamiętać, że to książka ma być dla ucznia, a nie dla nauczyciela. Więc jak sama nazwa mówi, jest to kolejne wydawnictwo Ledy – tym razem dla chcących uczyć się samodzielnie języka polskiego. Autorka Marzena Kowalska poleca tę dwujęzyczną propozycję osobom od poziomu A1 do poziomu B1. Celem ponad 450 stron jest dojście do poziomu B2.

https://www.megaknihy.cz/cizi-jazyky/271879-polstina-nejen-pro-samouky-1mp3.html

Według mnie nie ma innej lepszej dwujęzycznej książki, która opisywałaby po czesku gramatykę oraz słownictwo polskie. Myślę, że wiele osób rozpoczynających naukę polskiego sięga właśnie po tę pozycję, bo czuje się bezpiecznie, gdy jest prowadzona według tematów czytanek dotyczących zwykłych sytuacji za granicą, czyli w Polsce. Nigdy nie pisałam książki, więc domyślam się, że nie jest tak łatwo ustalić, co się ma znaleźć, a co nie, by ogarnąć dwa poziomy językowe. Jednak dla mnie czytanki są nie do końca aktualne, wszak książka była wydana w 2010 roku. Z drugiej strony muszę przyznać, że gramatyka oraz sytuacje językowe pokazujące różnice pomiędzy dwoma sąsiednimi krajami są trafne i z pewnością ułatwią pobyt w Polsce.

Polecam tę książkę przede wszystkim samoukom. Tak, jak pisałam na wstępie, nie stanowi ona pozycji numer jeden w magazynie lektora, bo też nie ku temu została przeznaczona. Zazwyczaj korzystałam z niej podczas lekcji kontynuując naukę z uczniami, którym wcześniej została polecona. Myślę, że na rynku jest o wiele więcej barwnych i ciekawszych pozycji do nauki wspólnie z lektorem. Co nie umniejsza jej pierwotnemu przeznaczeniu, by wraz z płytą, słowniczkiem oraz kluczem do wszystkich zadań poświęcić czas nauce języka polskiego samodzielnie. Minusem dla niektórych może być fakt, że jeżeli uczymy się samemu języka, musimy liczyć się z tym, że powinniśmy znać podstawy czeskiej gramatyki, czyli języka, z którym porównujemy polski. To uzasadnia początkowy poziom A1, a nie A0.

Moim subiektywnym zdaniem 7/10


Jako lektorka mám z učebnice ,,Język polski nie tylko dla samouków” poněkud smíšené pocity. Jen prosím nezapomeňte, že knížka má být určena pro studenty, ne pro učitele. Jak už název napovídá, jedná se o další publikaci nakladatelství Leda – tentokrát pro ty, kteří se chtějí samostatně učit polsky. Autorka Marzena Kowalska doporučuje tuto dvojjazyčnou nabídku lidem od úrovně A1 do úrovně B1. Cílem více než 450 stran je dosáhnout úrovně B2.

https://www.megaknihy.cz/cizi-jazyky/271879-polstina-nejen-pro-samouky-1mp3.html 

Podle mého názoru neexistuje lepší dvojjazyčná kniha, která by popisovala gramatiku a polskou slovní zásobu v češtině. Myslím, že mnoho lidí, kteří se začínají učit polsky, sahá právě po této pozici, protože se cítí bezpečně, když je vedou témata z četby týkající se běžných situací v zahraničí, tedy v Polsku. Nikdy jsem žádnou knihu nepsala, takže asi není tak snadné přijít na to, co do ní zařadit a co ne, abych obsáhl obě jazykové roviny. Pro mě jsou však témata čítanek trochu zastaralé, vždyť kniha byla vydána v roce 2010. Na druhou stranu musím uznat, že gramatika a jazykové situace ukazující rozdíly mezi oběma sousedními zeměmi jsou výstižné a určitě vám pobyt v Polsku usnadní.

Tuto knihu doporučuji především samoukům. Jak jsem napsala v úvodu, není to položka číslo jedna v knihovničce lektora, protože k tomu ani nebyla určena. Obvykle jsem ji používala při výuce když jsem pokračovala v učení se studenty, kterým byla dříve doporučena. Myslím, že na trhu je mnoho pestřejších a zajímavějších pozic pro učení s učitelem. To nijak nesnižuje její původní účel, tedy věnovat čas samostatnému učení polštiny s CD, slovníčkem a klíčem ke všem úkolům. Nevýhodou pro některé může být, že pokud se učíte jazyk sami, měli byste počítat se znalostí základů české gramatiky, tedy jazyka, se kterým polštinu srovnáváte. To odůvodňuje počáteční úroveň A1 spíše než A0.

Podle mého subjektivního názoru 7/10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *